Využije dopravu ZDARMA už nad 1 000 Kč do PPL výdejních míst a Parcelboxů

Péče o kůži

clanek1

Tipy a triky, jak pečovat o kožené produkty, aby vydržely co nejdéle čisté a krásné

Kůže, konkrétně telecí kůže, je atraktivní přírodní materiál pro výrobu kabelek, obuvi, bund nebo třeba pohovek. Kožené výrobky nejsou pro každého a to je v pořádku. Pro ty, kteří naopak oceňují kvalitu, výdrž a vzhled koženého výrobku jsme připravili několik tipů. V následujících řádkách se dozvíte, jak pečovat o kožené kabelky, kožené peněženky, kožené pásky, ale i právě třeba o koženou pohovku tak, aby vám vydržely co nejdéle jako nové.

 

Klíčem k úspěchu je pravidelná údržba

Máte doma kožený kousek, který nenosíte celý rok? Zaměřte se na jeho uložení v období, kdy není jeho sezona. Vezměme si koženou kabelku, kterou nosíte jen na podzim a v zimě. Během letních měsíců ji máte uloženou ve skříni.

Existují dvě základní pravidla:

1. Skladujte koženou kabelku ve vhodném obalu. Nebude na ni usedat prach a ničit její povrch.

2. Velmi důležité je také pravidelné nanášení hydratace. Než kabelku uskladníte, ošetřete ji a uložte do obalu. Na trhu najdete mnoho přípravků na kožené výrobky, které jsou vhodné k jejich očištění i ochraně. Určitě na kožený povrch nenanášejte nic, co není určeno speciálně na kůži. Syntetické výrobky mají jiné složení a snesou jiné chemikálie.

 

Pryč s tím!

Kůže je křehký materiál a je třeba chovat se k němu šetrně. Na kožený povrch nikdy neaplikujte žádná rozpouštědla! Než začnete s čistěním kůže jakýmkoliv přípravkem, udělejte test na malém, nejlépe skrytém, kousku povrchu kůže. Důležitá je také správná příprava koženého povrchu před jeho čištěním. Kůže nesnáší vlhkost, s vodou opatrně. Nejlépe uděláte, když kožený povrch omyjete mýdlovou vodou jen vlhkým hadrem. Žádné proudy vody! Vyhněte se také drsným povrchům, žádné drátěnky a houby s abrazivním povrchem nechte na nádobí. Naopak ideální pro čištění kůže je bavlna.

 

Čištidlo na kůži z lednice, aneb tipy našich babiček

Tušili jste, že skvělý přípravek na čištění kůže se skrývá ve vaší ledničce? Rozbijte vejce, oddělte bílek, smíchejte ho s citronovou šťávou a voilá! Skvrny na koženém povrchu se po nanesení "bílkového čistidla" vzdají. Po vyčištění skvrny, směs odstraňte a aplikujte dětský krém. Ten je speciálně vyroben pro dětskou pokožku, která je jemná. Je proto vhodný i pro hydrataci koženého povrchu.

LeatherCareHeader_2048x

 

Vyzrajte na semišové materiály

Pokud zanedbáte péči o semišové materiály, kabelka se vám snadno ušpiní. Broušená kůže je velmi náchylný materiál. Je lapačem nečistot a vlhkosti. Opravu důležitá je impregnace kabelky speciálním přípravkem hned po zakoupení. Kvalitní impregnaci pořídíte v každém obchodě s obuví. 

Jedinečnou vodoodpudivou vrstvu vám vytvoří také teflon ve formě spreje. Po ošetření kabelky tímto přípravkem nemá voda šanci! Teflonová vrstva se postará, že každá kapka vody sklouzne po semišovém povrchu pryč, nevpije se do vaší krásné kabelky.

Velmi důležitá je pravidelná aplikace impregnace nebo teflonového spreje. 

Pokud je vaše kabelka znečištěná blátem, nejlépe ji vyčistíte jemným kartáčkem nebo houbou. Jestliže je na vaší kabelce mastná skvrna či propiska, obraťte se raději na odborníky. Neodborným čistěním byste mohli kabelku z velurové kůže nenávratně poškodit.

 

Skvrna na světlé či bílé kůži?

Světlé a bílé kabelky jsou přirozeně náchylnější ke skvrnám a znečištění než kabelky tmavých barev. Při čištění bílé kůže začněte mýdlem s glycerinem. Jemnou houbou decentně očistěte kůži. Pro dočištění použijte pleťovou vodu pro děti nebo jemné čistící mléko. Je ovšem nutno podotknout, že i tímto způsobem může dojít k poškození kůže. Světlou kůži je opravdu problematické vyčistit a některé skvrny sice vyčistíte, ale zanechají nenávratné stopy.

 

Pečujte o své kožené kabelky i další kožené výrobky tak, aby vám přinášely radost co nejdéle.

Stačí málo a vaše oblíbená kabelka může být vaší celoživotní láskou. :-)

Blaire.cz

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Zobrazit všechny recenze